W trakcie trwającej właśnie podróży służbowej do Indii, dr Judyta Latymowicz odwiedza m.in. naszych klientów oraz przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem biznesu w Polsce. W tym tygodniu Judyta miała przyjemność odwiedzić stan Punjab, gdzie spotyka się z indyjskimi przedsiębiorcami, którzy planują inwestycje w Polsce.
W oparciu o pojawiające się pytania postanowiliśmy podsumować dlaczego Polska jest dobrym miejscem dla Twojego biznesu i założenia spółki:
– Centralne położenie i brama do rynku EU – Polska znajduje się w samym centrum Europy gdzie przecinają się główne szlaki komunikacyjne, posiada dostęp morza i portów.
– Atrakcyjny rynek pracy – dobrze wykształceni specjaliści w dziedzinie ekonomii, nauki, informatyki z biegłą znajomością języków obcych. Dodatkowa korzyść dla pracodawcy: w przypadku pracowników poniżej 26 roku życia, ich dochody ze stosunku pracy do wysokości 85 528 PLN rocznie są zwolnione z podatku dochodowego.
– Udogodnienia dla inwestorów zagranicznych – możliwe są zachęty inwestycyjne w formie grantów lub dopłat, ulgi podatkowe w ramach specjalnych stref ekonomicznych, jak również wsparcie dla działalności B+R.
– Brak wymogu dla ustanawiania tzw. lokalnego dyrektora-rezydenta / polskiego członka zarządu – zarówno członkami zarządu, jak i wspólnikami mogą być obcokrajowcy. Wspólnikiem może być też inna spółka.
– Preferencyjny podatek CIT dla nowej spółki z o.o. – wynoszący 9% w pierwszym roku podatkowym. Dodatkowo z obniżonej, 9% stawki mogą w Polsce korzystać tzw. mali podatnicy, którzy nie przekroczą ustalonych limitów przychodowo-sprzedażowych (w uproszczeniu – 2 mln EUR).
Uwaga! Nie można stosować stawki 9%, jeśli firma powstała poprzez restrukturyzację (na przykład podział dotychczasowej firmy), przez przekształcenie firmy osoby fizycznej lub spółki niebędącej osobą prawną w inny rodzaj działalności albo do firmy wniesiono przedsiębiorstwo (jego część albo składniki majątku) o wartości powyżej 10 tys. EUR. W przypadku przekroczenia wyznaczonych limitów podatek wynosi 19%.
To tylko kilka z kwestii, które każdy z inwestorów bierze pod uwagę przed podjęciem decyzji o inwestycji zagranicznej. Masz pytania? Napisz do nas i umów się z nami na spotkanie w Polsce albo w Indiach, na którym będziemy mogli doradzić Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.