Przedsiębiorcy zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Sądowym mogą skorzystać z możliwości zawieszenia prowadzonej przez siebie działalności poprzez złożenie odpowiedniego wniosku o wpis takiej informacji do systemu. Warto jednak zaznaczyć, że okres zawieszenia nie powinien przekraczać 24 miesięcy z uwagi na fakt, że zgodnie z obowiązującymi od 2018 r. w Polsce przepisami, po upływie tego czasu działalność podlega automatycznemu wznowieniu poprzez pojawienie się w rejestrze odpowiedniej w tym zakresie informacji.
Problem polega jednak na tym, że w zasadzie od momentu wprowadzenia tego rozwiązania, nie działa ono w praktyce. W konsekwencji wiele ujawnionych w KRS-ie działalności wciąż widnieje w rejestrze jako zawieszone, mimo że dopuszczony na gruncie przepisów maksymalny czas zawieszenia już dawno upłynął.
Sytuacja ta wynika z braku wprowadzenia do systemu odpowiednich funkcji umożliwiających automatyczne dodawanie wpisów o takim charakterze. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości – było to rezultatem wielu problemów interpretacyjnych związanych ze stosowaniem omawianego przepisu.
Obecny stan prowadzi więc do licznych nieścisłości w rejestrze, które często mogą stanowić pewne utrudnienie dla organów lub kontrahentów w zakresie weryfikacji aktualnego statusu danego przedsiębiorcy.
Co ciekawe, Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada teraz uruchomienie niedziałającej do tej pory funkcjonalności systemu eKRS, która ma zostać ostatecznie wdrożona w I kwartale 2025 r. W konsekwencji wiele nieaktywnych już od lat na rynku spółek zostanie w sposób automatyczny odwieszonych. Działanie to ma przy okazji zmusić przedsiębiorców do uregulowania statusu prowadzonej przez nich działalności, zapewniając zwiększenie poziomu przejrzystości i aktualności danych dostępnych w rejestrze.

Fot. Freepik