Procedowany przez rząd projekt ustawy o ochronie sygnalistów (nr RCL UC1) ma na celu istotne zwiększenie ochrony osób, które zdecydują się na ujawnienie informacji o naruszeniach prawa, o jakich dowiedzieli się w związku ze świadczeniem pracy.

Co nowego pojawiło się w projekcie ustawy?

Rozszerzenie definicji sygnalisty: Nowa ustawa ma objąć szeroką grupę osób, w tym pracowników, przedsiębiorców, wolontariuszy i stażystów.
Szeroka definicja naruszenia prawa: W projekcie wskazano 19 kategorii naruszeń, takich jak korupcja, handel ludźmi, czy naruszenia prawa pracy.
Zakaz działań odwetowych: Sygnaliści będą chronieni przed działaniami takimi jak wypowiedzenie umowy, obniżenie wynagrodzenia czy mobbing.
Specjalne zaświadczenie: Osoby zgłaszające naruszenia prawa otrzymają specjalne zaświadczenie potwierdzające ich status oraz prawo do odszkodowania.

Wprowadzenie tej ustawy to krok w kierunku stworzenia bezpiecznego środowiska pracy, w którym pracownicy mogą śmiało zgłaszać nieprawidłowości, nie obawiając się represji. Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa przyniesie wiele korzyści dla pracowników i firm działających na terenie Polski, promując etyczne postawy w biznesie i odpowiedzialność społeczną.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *